Veľký Tríbeč 25.5.2013 zájazd /sobota/

MŠK Žiar nad Hronom s.r.o. - Klub
slovenských turistov a mesto
Žiar nad Hronom

Vás pozýva na autobusový zájazd

dňa 25.5.2013 /sobota/

Veľký Tríbeč

Odchod: autobusom o 6:00 hod. z parkoviska od II. ZŠ.
Predpokladaný návrat do ZH: cca do 18:00 hod.

Prihlasovanie: v poslaneckej kancelárii na prízemí Bieleho domu v ZH
15.5.2013 a 22.5.2013 /streda/ od 16:00 do 16:30 hod.

Poplatok: registrovaní: 8 €, neregistrovaní: 12 €, deti a študenti do 26 r.-registrovaní: 4 €.

Trasa I:
Kostoľany pod Tríbečom (245 m.n.m.) - Veľký Tríbeč (829,6 m.n.m.) - Kovarce (164 m.n.m.) /čas trvania túry: cca 5,15 hod., prevýšenie: cca 600 m/ - stredne náročná trasa.

Trasa II:
Kostoľany pod Tríbečom - hrad Gýmeš - Soví hrad - Kostoľany pod Tríbečom
potom presun autobusom do Oponíc - prechádzka k Oponickému hradu - a späť
/čas trvania túry: cca 4 hod., výškové prevýšenie: cca 400 m/ - nenáročná trasa.

Trasa III. - individuálne:
Kostoľany pod Tríbečom - Veľký Lysec - a späť - potom ako trasa II
/čas trvania túry: cca 3hod., výškové prevýšenie: cca 450 m/ - nenáročná trasa.

Po ukončení turistickej časti pre záujemcov bude nasledovať prehliadka Apponyiovskej knižnice /platí pre všetky trasy/. Cena : 6 € dospelí a 3 € dôchodcovia a ZŤP.

Apponyiho múzeum v Oponiciach, ktoré sa nachádza v kaštieli zo 17. storočia, mapuje stopy šľachtickej rodiny Apponyiovcov, ktorá bývala na Oponickom hrade. Rodina sa po vyhorení hradu v roku 1645 presťahovala do pohodlnejšieho renesančného kaštieľa v obci. Renesančný kaštieľ slúžil ako správne stredisko hospodárskeho územia. Expozícia oboznámi návštevníka s rodinou Apponyiových, ktorí sa najmä v 19. storočí prezentovali ako pokroková rodina Horného Uhorska. Zanechali množstvo významných sochárskych a umeleckých diel, z ktorých niektoré vystavuje práve tunajšie múzeum. Významnou a zachovalou zbierkou je unikátna Apponyiovská knižnica. Fondy múzea pozostávajú tiež z empírového dobového nábytku, loveckých trofejí, sakrálnych predmetov z tunajšieho Kostola sv. Petra a Pavla a portrétov členov rodu. Veľkým lákadlom obecného múzea je i albánska kráľovná Geraldina Apponyiová, ktorá svoju mladosť prežila v Oponiciach.
Na prízemí kaštieľa je umiestnená tematická výstava zachytávajúca letecké artefakty z konca druhej svetovej vojny a príbehy pádov amerických B-17, ktoré skončili svoju púť v tunajšom Tribečskom pohorí.
V obci je možné zhliadnuť aj zrúcaniny Oponického hradu, ktorý je dominantou obce a tohto kraja.

Doporučenia: - vhodná výstroj a pevná obuv.
Turistického podujatia sa každý zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť!

Teší sa na Vás: vedúca: Jana Halušková, 0904 810 660.