História klubu

STOLNOTENISOVÝ KLUB MŠK ŽIAR NAD HRONOM

V Žiari nad Hronom je aktuálne registrovaný 1 stolnotenisový klub, ktorý má 40 členov z toho je 20 členov registrovaných v kategórii mládež a 20 členov v kategórii dospelých.
Založenie stolnotenisového oddielu TJ ZSNP Žiar nad Hronom, ktorý je kontinuálne v činnosti až do dnes, bolo v roku 1986. Pri založení obnoveného oddielu boli Ing. Kvak František, Oravec Štefan a Ing. Barniak Jozef.
Úplné začiatky stolnotenisového oddielu pri TJ ZSNP sa datujú k roku 1958 minulého storočia. Vtedy do Žiaru nad Hronom prišiel z Levíc nadšenec stolného tenisu Vojtech Kmeťo a spolu s partiou hráčov – Lipták, Šurka, Vrba, Hoffstädter hrali I. divíziu. Klub sa značne omladil v období rokov 1975 – 1980, keď do oddielu postupne prišli 15-roční chlapci a dievčatá: Barniak, Kvak, Hubač, Kalužný, Valko, Tulipán, Kalinka, Čopová, Beňová. Obdobie rokov 1986 – 1990 bolo poznačené postupným rozmachom v kvalitatívnej úrovni a narastajúcim počtom mládeže ( Majerčík, Hoffstädter ml, Vrbický, Denkócziová..). Oddiel vyškolil nových trénerov : Barniak, Kvak, Valko, Čech a tiež rozhodcov: Oravec, Štefanča. Cieľom v tomto období bolo tiež postúpiť do II. ligy, čo sa podarilo príchodom posíl: Dekýš, S. Lampér, Króner a výchovou vlastných odchovancov: Hudec, Majerčík. V období rokov 1990 – 2000 prišla do klubu ďalšia generácia mladých hráčov: V. Ferko, T. Valuška, P. Karovič, Auder, Glogovský. Výrazne tu vyčnieval V. Ferko, ktorý ťahal družstvo dorastencov k úspechom. Toto družstvo sa postupne stalo majstrom BB kraja a neskôr aj majstrom spojených BB a ZA krajov. Zúčastnili sa tiež turnaja o postup do dorasteneckej extraligy, ale postúpiť sa im nepodarilo. Obdobie rokov 2000 – 2010 bolo poznačené príchodom ďalších mladých adeptov – Štifner, Meliš, Struhár, Šándor, Š. Kupec, A. Kocian, H. Repáň, J. Filús, J. Hrmo. Cez projekt „stolný tenis do škôl“ sa nám v tomto období podarilo získať 2 nové stoly a dva sme získali prostredníctvom sponzorov. Najúspešnejším obdobím nášho klubu bolo ale až obdobie po r. 2010, keď sa nám výrazne podarilo zvýšiť kvalitatívnu úroveň mládeže, čo sa odzrkadlilo úspechmi aj v rámci SR. Prvé úspechy dosiahli naši mládežníci na majstrovstvách SR základných škôl, kde sa im 2 x po sebe podarilo získať bronzové medaile. Bolo to v Krupine 2014 a Košiciach 2015. Družstvo hralo v zložení: Repáň, Filús, Hrmo, Kukučka. Repáň navyše pridal v roku 2015 aj bronzovú medailu z MSR starších žiakov v štvorhre. Na tieto úspechy následne nadviazala ďalšia generácia mládeže – Hrabaj s Majerčíkovou. Paťo Hrabaj v r. 2016 získal bronzovú medailu na MSR najmladších žiakov vo Valalikoch. Linda Majerčíková v roku 2017 získala striebornú medailu na MSR v štvorhre najmladších žiačok v domácom prostredí v Žiari nad Hronom. Náš klub sa môže hrdiť aj medzinárodnými úspechmi vďaka Linde Majerčíkovej, ktorá v roku 2017 obsadila 3.miesto v družstvách na medzinárodnom turnaji minikadetiek v Malackách a podarilo sa jej zvíťaziť opäť v družstvách na medzinárodnom turnaj v Prahe, kde tiež v jednotlivcoch obsadila 2. miesto. Pochváliť sa môžeme tiež tým, že sa nám podarilo vychovať reprezentanta SR v mládeži. Linda Majerčíková je v širšom reprezentačnom kádri kadetiek, kde už niekoľko krát reprezentovala farby SR a pravidelne sa zúčastňuje reprezentačných zrazov.
Príchodom odchovanca – Ľ. Majerčíka sa výrazne zvýšila aj kvalita mužstva dospelých.
Ľubo Majerčík dokázal 6 krát po sebe získať titul majster Banskobystrického kraja dospelých.
V stolnotenisovom klube MŠK Žiar nad Hronom pôsobí vo funkcii hráča a trénera. Z pozície trénera sa snaží odovzdávať mládeži svoje cenné skúsenosti ktoré nadobudol počas svojho pôsobenia v Prievidzi, L. Mikuláši, Zvolene a B. Štiavnici.
Aktuálne naše „A“ mužstvo hrá už 5. sezónu II. spoločnú ligu krajov BB a ZA, kde ťahúňom mužstva je práve Majerčík. „B“ mužstvo reprezentuje klub v IV. Lige BB kraja. Cieľom je získať pre mladých hráčov čo najviac skúseností v tejto súťaži. „C“ mužstvo hrá V. ligu, kde sú postupne do zápasov zaraďovaní naši noví mládežníci.
Od septembra 2019 sme zaznamenali v klube  opäť zvýšený záujem mládeže o stolný tenis, čo sa odzrkadlilo príchodom 7 nových členov. Úzko spolupracujeme so ZŠ Dr. Janského v Žiari nad Hronom, kde vedieme aj stolnotenisový krúžok. Tento rok sme zastrešili už 2. ročník ligy ZŠ, kde v aktuálnom ročníku 2019/2020 súťaží 8 družstiev zo Žiaru nad Hronom, Kremnice, Hliníka nad Hronom a Žarnovice.
Aktívne sa náš klub tiež podieľa na organizovaní súťažných podujatí dospelých a mládeže v stolnom tenise. V období rokov 2015–2017 sme zorganizovali majstrovstvá  Banskobystrického kraja dospelých. V mládežníckych kategóriách sa tiež podieľame ne organizácii krajských bodovacích turnajov, Slovenského pohára mládeže a v roku 2017 sme organizovali majstrovstvá SR v kategórii mladšie žiactvo.
Novoprijatým zákonom o športe sme získali dotácie na mládež, čo nám výrazne dopomohlo k účasti na kvalitných zahraničných turnajoch. Naši najlepší mládežníci – Majerčíková a Hrabaj tak mali možnosť zúčastniť sa stolnotenisových turnajov v Prahe, Budapešti a Linzi.
Z týchto finančných príspevkov sme tiež zakúpili potrebné vybavenie, stoly, ohrádky, poťahy..
Teší nás, že sme si ako klub vybudovali dobré meno a uznanie v meste, MŠK a u sponzorov. Veríme, že sa nám podarí získať ešte viac priestoru na trénovanie a naša práca s mládežou sa odzrkadlí aj na výsledkoch.

V Žiari nad Hronom, 30.01. 2020

Ing. Jozef Barniak