obr: Žiarski basketbalisti na medzinárodnom turnaji v Prahe

Žiarski basketbalisti na medzinárodnom turnaji v Prahe

Žiaci Basketbalového klubu MŠK Žiar nad Hronom sa v dňoch 28.3. až 1.apríla zúčastnili jedného z najväčších mládežníckych turnajov v Európe, medzinárodného turnaja EASTER EUROBASKET 2013 PRAGUE. Pred vycestovaním do hlavného mesta Českej republiky čakalo hráčov kategórie roč. narodenia 2000 a 1999 ťažké rozhodnutie. V medzinárodnej konfrontácii štartovať v kategórii mladších žiakov s ambíciou bojovať o medaily alebo hrať proti o rok starším súperom v kategórii žiakov? Chlapci sa jednoznačne rozhodli, že dávajú prednosť budovaniu spoločného tímu pre najbližšie roky ako momentálnemu úspechu. Keďže už budúcu sezónu ich čaká štart v celoslovenskej žiackej lige. A tak sa 15 členný tím zložený z 10 mladších žiakov a 5 žiakov rozhodol konfrontovať sa so staršími a vyššími protivníkmi. Nechýbalo veľa a mohlo dôjsť k prekvapeniu. Hrou aj vystupovaním zanechali Žiarčania na turnaji dobrý dojem.

       Na pražskom turnaji štartovalo spolu 83 tímov z Talianska, Belgicka, Litvy, Veľkej Británie, Slovinska, Nemecka, Fínska, Poľska, Holandska a samozrejme Česka a Slovenska. V kategórii žiakov narazili vo svojej skupine hráči MŠK BK Žiar nad Hronom na súperov z Veľkej Británie a Českej republiky. Vstup do turnaja mali proti tímu SOUTH WEST GLOUCESTER výborný, keď  súpera výborným  taktickým výkonom zaskočili a 1.polčas vyhrávali o jeden bod. V druhom polčase sa podarilo Angličanom  vnútiť Žiarčanom svoju hru a po netaktickom druhom polčase stratili Žiarčania nádejne sa vyvíjajúci zápas až rozdielom 24 bodov. Aká je už v kategóriách žiakov dôležitá taktika, zistili hráči MŠK aj proti BK LOKOMOTÍVA PLZEŇ. S neskorším medailistom, ktorý za celý turnaj len jedenkrát prehral, dominovali na ihrisku Slováci, ktorí Čechom svojou výbornou obranou a efektívnym útokom  celý zápas ukazovali, že sú lepším tímom. 4 minúty pred koncom ešte Žiarčania vyhrávali o 7 bodov. Strata koncentrácie v závere zápasu a šťastnejšia ruka súpera  v koncovke  zápas otočila a Žiarčania zápas nešťastne prehrali o 3 body.

       V skupine o 7. miesto už Žiarčania v zápasoch jednoznačne dominovali, aj keď  proti fyzicky zdatnejším a vyšším súperom to mali vždy veľmi ťažké. Predvádzali výbornú agresívnu obranu s odstupovaním zo slabej strany, keď súpera s loptou dokázali efektívne zdvojovať aj strojovať. Pokiaľ sa im daril rýchly prechod do útoku a uvoľňovanie sa v útoku bez lopty, dokázali vcelku pohodlne a efektívne bodovať. Ukážkou dôležitosti hernej disciplíny a taktického výkonu bol málo vídaný obrat v poslednom zápase turnaja proti Malackám. V prvom polčase nastúpili Žiarčania akoby bez duše a hrali presný opak toho, čo si v šatni dohodli. Okamžite prehrávali 0:12, na konci prvého polčasu  už 12:31. Akonáhle sa po polčasovom „umytí hláv“ vrátili na ihrisku k svojmu hernému prejavu s agresívnou obranou a presnými prihrávkami v útoku, dovtedy v pohode hrajúceho súpera dokonale zaskočili. Podaril sa im dokonalý obrat v zápase, keď sa nakoniec tešili z víťazstva o 3 body. Rozhodcovia pri stolíku len nechápavo krútili hlavou, čoho sú tí žltí krpci proti o hlavu vyšším záhorákom schopní...

Z hernej stránky turnaja je najviac potešiteľný fakt, že chlapci dozrievajú nielen herne, ale aj osobnostne. Vytvorili spolu tím, ktorý je zložený z osobností, ktoré sa navzájom rešpektujú a aj podporujú. Svojim správaním sa počas celého turnaja ukázali, že držia spolu a sú odhodlaní na sebe ďalej tvrdo pracovať.  Či už individuálne alebo tímovo.

5 dní strávených v Prahe bolo pre chlapcov odmenou za drinu, ktorú momentálne na tréningoch aj v zápasoch predvádzajú. Návšteva Technického múzea, najväčšieho Aquaparku v strednej Európe, či hodiny strávené v metre a v uličkách hlavného mesta sú zážitkom, na ktorý sa tak rýchlo nezabúda.

Určite nikto z početnej 35 člennej žiarskej výpravy Veľkonočné sviatky, strávené mimo domov, neoľutoval. Veľké poďakovanie patrí všetkým sponzorom, ktorí štart na turnaji v Prahe chlapcom umožnili a samotným chlapcom, ktorí na turnaji svoje mesto vzorne reprezentovali a ukázali naozaj veľké srdce.

 

                                                                                                                                   Norbert Nagy, tréner

 

Výsledky MŠK BK Žiar nad Hronom:

South West Gloucester (GB) : MŠK BK Žiar nad Hronom    48:24

BK Lokomotiva Plzeň (CZ) : MŠK BK Žiar nad Hronom    55:52

BK Beroun (CZ) : MŠK BK Žiar nad Hronom    23:48

TJ Strojár Malacky (SVK) : MŠK BK Žiar nad Hronom    43:48

BK Beroun (CZ) : MŠK BK Žiar nad Hronom    24:37

TJ Strojár Malacky (SVK) : MŠK BK Žiar nad Hronom    42:45

 

 

Tím MŠK BK Žiar nad Hronom

 

Fotoalbum

Václavák, MY, Zápas-s-Malackami, Spoločné foto, Aha... PRAHA, To sme MY Svatý Václave, Skalní... rodičia, BUS, Jesť...? Treba...!, Rozcvička, Metroooo, Rozcvička... s Maskotom, MASKOT a MY, Aj Maskot je NÁŠ, Národné technické múzeum, Myšlienky trénera, Máme ich v rukách, Dobrá obrana, Malacky sme zdolali, Nasadenie, Odstavenie, Tréneri, Metro a cestujúciNovinky

Ostredok 30. 9. 2023

P O Z V Á N K A MŠK Žiar nad Hronom s.r.o.  -  Klub ...

Skalka - Kremnica 23. 9. 2023 - z dôvodu dažďa zrušené!

P O Z V Á N K A     MŠK Žiar nad Hronom s. ...

Najmenší tenisti na turnaji v Lieskovci

Družstvo deti v zložení Natália Hromotová, Laura Urgelová, Saška Bačová a Karolína Procnerová sa zúčastnili na ...

RYSY 16.9.2023 sobota

  P O Z V Á N K A   MŠK Žiar nad Hronom s.r.o. – Klub slovenských ...

Jesenný výstup na Suť 9. 9. 2023 (sobota)

        P O Z V Á N K A   Mesto Žiar nad ...

Obšívanka 2.9.2023

P O Z V Á N K A MŠK Žiar nad Hronom s.r.o. – Klub ...

Opäť skvelá Linda Majerčíková

V nedeľu a pondelok sa mládežníci zo stolnotenisového klubu MŠK Žiar nad Hronom zúčastnili prvého z ...

Ľubietová - Hrb 26. 8. 2023 (sobota)

  P O Z V Á N K A MŠK Žiar nad Hronom s.r.o. - ...

Banská Štiavnica - Banský Studenec 19.8.2023

P O Z V Á N K A   MŠK Žiar nad Hronom s.r.o. – ...

Viac noviniek