Skvelý začiatok atletickej sezóny žiarskych atlétov

14.01.2018 17:33:02

Našim atletickým nádejam z Atletického klubu MŠK, Žiar nad Hronom sa darilo skvele, nakoľko v súťaži klubov naša výprava 10 najmladších žiakov a žiačok a 11 mladších žiakov a žiačok obsadila perfektné 2.miesto za AO Olympia Považská Bystrica, s celkovým počtom 10 medailí.

Atletický klub Bacúch                           0 - 0 - 1

V kategórii mladších žiakov sa z našich atlétov sa najviac darilo Natálke Bielikovej, ktorá si vybojovala dve zlaté medaile. Z toho jednu suverénnym spôsobom štart cieľ v behu mladších žiačok na 600m z 31 štartujúcich časom 2:01,48min. O druhú zlatú medailu musela bojovať až do záverečného pokusu v skoku do diaľky výkonom 434cm, kde štartovalo až  57 dievčat. V tejto disciplíne skončila Danielka Halčinová (BS) na nešťastnom 4.mieste. Napínavý priebeh bol v súťaži mladších žiakov v skoku do výšky, kde bojoval náš nováčik a  veľký talent Natanael Sklenka ( jeho výška je 1,4m) a skvelým výkonom 137cm  obsadil nádherné 2.miesto,okrem toho v behu na 600m obsadil pekné 6.miesto na v šprinte na  60m 19.miesto z 54 štartujúcich a Marek Husenica skončil v druhej polovici štartujúcich.V tej istej kategórii si v tvrdej konkurencii  vybojoval  veľký bojovník  Ivko Šlúch ( BS) skvelé 3.miesto v behu na 1 500m časom 5:45,83min. V behu dievčat na 1500m obsadila Katka Kubovčíková 7.miesto.

Najväčší počet štartujúcich bol štandardne v behoch na 60m mladšieho žiactva. Z toho u dievčat 83 štartujúcich, kde Danielka Halčinová obsadila 10.miesto Mia Marčišinová 25.miesto.

V kategórii najmladších žiakov sme mali viacero atlétov, pre ktorých to boli prvé ozajstné preteky na dráhe. V tejto kategórii  sa najviac darilo Jankovi Kolárovi a to v behu na 1000m,kde spôsobom štart – cieľ získal zlatú medailu v novom osobnom rekorde 3:49,77min. V skoku do diaľky si vytvoril skvelý „osobák“ 352cm,avšak tretie miesto mu nakoniec ušlo len o 1cm. V behu na 60m zo  47 štartujúcich obsadil 11.miesto.Tento najkratší šprint si vyskúšali aj nováčikovia : Riško Boldiš, a chodci Samko Kolár s Maťom Kapustom, ktorí skončili v druhej polovici štartovného poľa.Najväčšie „nervy“ mal tréner šprintérov Adam Pajunk pri štarte šprintérky Nelky Beliančinovej v šprinte na 60m, ktorá z 59 členné poľa štartujúcich si skvelým spôsobom vybojovala účasť v 5 člennom finále, kde obsadila síce nepopulárne ,ale skvelé 4.miesto.Priebeh súťaže v skoku vysokom bol aj v kategórii najmladších žiačok napínavý až do samého konca, kde súťažila skokanská nádej Evelínka Sýkorová, ktorá si v osobnom výkone 113cm vybojovala skvelé 2.miesto.V behu na 1000m sa poradie na čele pretekov  neustále striedalo, ako počasie vonku, nakoniec v skvelom finiši si Hanka Kubovčíková vybojovala pekné 3.miesto.

V rámci majstrovstiev SsAZ si na svoje prišli aj naše chodecké nádeje  v skvelej konkurencii banskobystrických a martinských chodcov.

Ako prvý sa do súťaže zapojili Samko Kolár a Matej Kapusta v kategórii najmladších chlapcov na 1000m,kde si Samko vybojoval skvelé 3.miesto a Maťo 7.miesto. V tej istej kategórii dievčat  Sárka Marušková  obsadila 5.miesto. Najpočetnejšia bola kategória ml. žiačok na 1000m,kde súťažilo 21 pretekárok v dvoch finálových súťažiach. V prvej suverénnym spôsobom vyhrala naša chodkyňa Emka Černajová časom 5:15,53min.,čo jej v celkovom poradí prinieslo 2.miesto za Ivankou Dudovou zo ZŤS Martin.V súťaži starších žiačok na 2000m sme mali skúsenú Barborku Bránkovú a začínajúcu Ninku Jakušovú. Barborka Brnáková statočne  bok po boku bojovala so svojou najväčšou súperkou Anežkou Krestiankovou z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, do cieľa nakoniec došla na skvelom 2.mieste. Ninka Jakušová došla do cieľa na 7.mieste.

Aj tieto preteky nám dokázali, že bolo správne rozhodnutie začať budovať atletickú škôlku nielen v Žiari nad Hronom ale aj v Hliníku nad Hronom pri základne škole, odkiaľ už máme  prvých medailistov, ako sú bratia Kolárovi, sestry Jakušové, sestry Varsové, Evelínka Sýkorová či Riško Boldiš, ktorí ešte len zbierajú prvé bežecké skúsenosti.

Taktiež  v roku 2017 začala skvelá spolupráca s legebdárnym trénerom chodcov a výnimočným človekom Jurajom Benčíkom pri budovaní našej chodeckej sekcie, za čo mu patrí od nás veľká vďaka.

Verím, že skvelé výkony  našich atlétov v roku 2017a v roku 2018 trénujúcich v ťažkých tréningových podmienkach  presvedčia kompetentných hľadať dôstojné podmienky tréningu na tartane aj v našom meste, tak  ich majú naši súperi.